Kraustymasis – kaip išgyventi.

Kraustymasis – kaip išgyventi?

Susipakuoti daiktus dviejų savaičių atostogoms būna sudėtinga, o ką jau kalbėti apie kraustymąsi keičiant gyvenamąją vietą.  Galvojant apie persikraustymą, į galvą pirmiausia ateina, kaip norėtume ir kaip turėtų atrodyti naujieji namai; deja, ne tokį džiaugsmingą virpulį kelia kintys apie daiktų pakavimąsi. Pagal statistiką, vidutiniškai žmogus per savo gyvenimą persikrausto 11 kartų. Pagal tą pačią statistiką, persikraustymas yra sudėtingas procesas, susijęs su tam tikrais nepatogumais, ir vienas iš labiausiai stresą sukeliančių įvykių gyvenime.

Jei planuojate savo daiktus pakuotis pats, pabandykite pasinaudoti šiomis taisyklėmis:

 • Perkraustymo darbus pradėkite planuoti kaip galima anksčiau;
 • Peržiūrėkite visą namuose esantį turtą;
 • Būkite labai atidūs ir neužmirškite atidėti į šalį pasų, svarbių dokumentų;.
 • Atsikratykite daiktais, kurių Jums daugiau nebereikės;
 • Pirmiausiai pradėkite pakuoti daiktus, kuriais naudojatės rečiausiai;
 • Pradėkite pakuoti nuo mažų daiktų;
 • Daiktus į dėžes kraukite tvarkingai, priešingu atveju, teks juos tvarkyti išpakuojant;
 • Kiekvieno šeimos nario daiktus pakuokite atskirai;
 • Kad supakuotus daiktus greitai rastumėte, darykitės pakuojamų daiktų apyrašą;
 • Pakuokite po vieną kambarį, jei įmanoma, ir pradėkite nuo mažiausiai reikalingų tuo metu daiktų;
 • Dėžes pripildykite iki kraštų ir kruopščiai užklijuokite kraštus lipnia juosta, ypač, jei viduje yra birių arba smulkių daiktų;
 • Ypač kruopščiai užklijuokite ir sutvirtinkite dėžės dugną;
 • Pažymėkite kiekvieną supakuotą dėžę, įvardindami jos turinį bei vietą naujajame būste (pvz., „ Virtuvė“, „Vonia“ ir t.t.). Pasistenkite kuo detaliau įvardyti turinį, tuomet daiktų išpakavimas bus lengvesnis ir atims mažiau laiko. Lengviau ir greičiau rasite reikalingą daiktą, o jei kraustys profesionalai, sutaupysite jiems laiko, o sau- pinigų. Tas pats pasakytina apie baldus. Šiek tiek daugiau darbo, bet tai leis lengvai sekti įvykių eigą;
 • Pasistenkite, kad dėžių svoris neviršytų Jūsų fizinių galimybių. Jei įmanoma, sunkius daiktus dėkite atskirai į mažas dėžes, kad lengviau būtų nešti;
 • Dūžtančius daiktus pakuokite į dvigubas dėžes ir pridėkite pakankamai paminkštinimų- laikraščių, burbulinės plėvelės, skudurų. Laikraščių dažai gali ištepti, todėl daiktus, kurios norėtumėte išlaiktyti švarius, geriau susukti į švarų popierių arba audinį.
 • Dėžes supakuokite sandariai. Jei pajudinta dėžė barška ar girdisi kiti garsai, tai reiškia, jog viduje esantys daiktai transportavimo metu gali būti pažeisti.
 • Nepalikite svarbių dokumentų, bilietų ar kitų daiktų, kurie gali būti supakuoti. Svarbius daiktus ar dokumentus pasidėkite nuošaliau, kad vėliau netektų jų ieškoti.

Inventorius: Tvirtos pakavimo dėžės, burbulinė plėvelė, stipri pakavimo juosta ar lipni plėvelė, žymekliai, lipdukai.

Pakavimo dėžės turėtų būti labai tvirtos. Atitinkamo dydžio gofrokartono dėžės apsaugos Jūsų vertingus daiktus nuo dūžių, lūžių ar kitokių pažeidimų. Jei neketinate nuomotis ar pirkti specialių pakavimo dėžių iš kraustymo kompanijos, paprasčiausias būdas gauti dėžių- paprašyti prekybos centre. Pradėję rūpintis iš anksto, įvairaus dydžio dėžių galite parsivežti kiekvieną kartą, kai tik apsiperkate. Tokiu atveju reikėtų įvertinti, kokio tvirtumo gautos dėžės ir kokius daiktus ketinate į jas pakuoti. Be jokios abejonės, bet kokiems daiktams transportuoti geriausiai tiks kuo mažiau pažeistos, kietesnio ir storesnio kartono švarios dėžės.

Pakavimo juosta taip pat turi būti labai tvirta, kad užtikrintų stabilų Jūsų buities daiktų supakavimą ir transportavimą.

Burbulinė plėvelė labai praverčia pakuojant dūžtančius ir trapius daiktus.

Kraustymo pledai padeda apsaugoti baldus, įrangą ir kitus daiktus nuo lūžių, subraižymo ar kitokio sugadinimo transportavimo metu.

Negailėkite lipnios plėvelės, pakuodami dėžes ar maišus. Turėkite keletą lipnios juostos ritinėlių, geriau tegu lieka. Turėkite atsarginį pjovimo įrankį ir žymeklį netoliese. Gali praversti tvirta virvė.

Į atskirą dėžę sukraukite būtiniausius daiktus pirmai nakčiai naujuose namuose.  Įsidėkite tualetinius reikmenis, apatinių rūbų pamainą, geriamojo vandens ir vienkartinių indų.

Atskirkite daiktus, kurių Jums prireiks kelionėje ir kuriais naudositės iki kelionės. Pasilikite būtiniausias asmeninės higienos ir kitus svarbesnius asmeninius daiktus.

Dar prieš kraustantis į naująjį būstą reikėtų nuvežti popierinių rankšluosčių, tualetinio popieriaus rulonėlį, rankų muilo, vienkartinių indų, valymo priemonių. Jei nesate tikri, kad prieš įsikraustant bus suvežti ir sumontuoti bent jau miegamojo baldai, pasirūpinkite pripučiamais čiužiniais.

Padirbėjus tikriausiai norėsis užkąsti, todėl įsidėkite keletą užkandžių ar sumuštinių pirmai nakčiai.

Jei geriate vaistus, jie taip pat turėtų būti būtiniausių daiktų dėžėje. Net jei nesergate, pirmosios pagalbos vaistinėlė gali praversti įsipjovus ar kitaip susižeidus. Jums taip pat gali prireikti šiukšlių maišelių, prožektoriaus, pieštuko ir popieriaus, adatų ir siūlų, uždaromų plastikinių maišelių. Reikėtų atsižvelgti į kiekvieno šeimos nario individualius poreikius, ko jam reikės pirmųjų dienų laikorapiu naujuose namuose, kai dauguma daiktų vis dar dėžėse. Vežkitės šiuos daiktus su savimi automobilyje, kad nebūtų užmiršti ar sumaišyti su kitais, ne tokiais reikalingais, daiktais.

Baldų paruošimas transportavimui

Atskirkite lovos rėmus ir suriškite juos kartu. Čiužinius ir jų padėklus užklokite čiužinių maišais arba naudokite specialias dėžes. Taip jie išliks švarūs. Varžtus rgeriausia pakuoti kartu, kad nesusimaišytų su kitais ir nereikėtų toli ieškoti.

Uždenkite visus medinius paviršius senomis antklodėmis, pūslėta plėvele, arba dar geriau, pakavimo pledais. Taip apsaugosite nuo įbrėžimų. Durelės ir stalčiai turėtų būti pritvirtinti, kad neatsidarinėtų. Dugnų dengti nebūtina. Neklijuokite plėvelės ant gerų paviršių- ji ne visada nusiima lengvai, nulupant galima pažeisti paviršių.

Biuro, valgomiesiems, tualetiniams stalams, jei įmanoma, nusukite kojas ir suriškite jas kartu. Tvirtinimo elementus sudėkite į pažymėtą voką ar plastikinę dėžutę ir priklijuokite ją juosta prie stalo pagrindo. Jei stalo kojos ar kiti išsikišimai negali būti nusukti, juos reikia apvynioti minkšta medžiaga. Stalčius ir dureles apsukite patiesalais ir apriškite virvėmis arba juosta, kad nešant neatsidarytų ar neiškristų.

Kėdžių porankius ir kojas apvyniokite popieriumi. Taip išvengsite įbrėžimų, kurie gali atsirasti transportuojant. Kėdes be porankių galima pakuoti poromis (sėdimoji dalis ant sėdimosios dalies) ir taip jas surišti.

Elektrotechnika ir smulkūs elektros prietaisai

Jei įmanoma, reikėtų naudoti originalias dėžes, kuriose jie buvo supakuoti perkant, ir putplastį, ypač pakuojant garso aparatūrą ar kompiuterius. Norėdami saugiai supakuoti naujose dėžėse, minkštai išklokite dėžės dugną, patį daiktą įvyniokite į kelis popieriaus sluoksnius, burbulinį plastiką, o dėžę pažymėkite užrašu „DŪŽTA“. Supakuokite kartu visus distancinius pultus, kad nepasimestų po vieną. Kabelius, prailginimo laidus, jungiklius reikėtų pakuoti vienoje vietoje. Tokią dėžę, kurioje, pvz., įrankiai ir laidai, reikėtų pažymėti atskirai. Nepalikite vartojimo instrukcijų, naujoje vietoje aparatūrą gali tekti reguliuoti iš naujo. Pakraukite paskutinius ir iškraukite pirmus.

Stambių elektros prietaisų nuimamas dalis patartina atskirti ir supakuoti atskirai. Užklijuoti visas judamas dalis (dureles, stalčius). Dėl papildomų šių priemonių pakavimo instrukcijų reikėtų pasitarti su šių prekių tiekėjais. Pasitelkus pfofesionalų naudojamas nešimo priemones (diržus, juostas, antpečius), du stiprūs vyrai gali nešti buitinę techniką nesusižeisdami. Bet jei pasisamdysite profesionalius kraustytojus, jūsų draugai bus dėkingi. Jei nėra galimybės naudoti originalių tvirtinimo varžtų, tarp būgno ir mašinos sienelių įdėkite minkštos medžiagos. Prietaiso žarnas sudėkite į vidų, ir tuomet tinkamai apvyniokite prietaiso išorę minkšta medžiaga. Ypač svarbu, kad mašinos būgnas būtų gerai užfiksuotas. Atšildykite ir gerai išdžiovinkite šaldytuvą, kol reikės jį pakrauti. Viduje gali būti pakuojami minkšti, nedaug sveriantys daiktai . Prieš vėl įjungdami palaikykite šaldytuvą vertikalioje pozicijoje 24 valandas.

Kiti daiktai

Transportuodami sodo reikmenis, visiškai ištuštinkite prietaiso (pvz., žoliapjovės) kuro baką. Jei įmanoma, nuimkite rankenėles ir peilius. Sodo įrankius (grėblius, kastuvus, kauptukus, etc.) sudėkite į šiukšlių maišą ir tvirtai apsukite lipnia juosta. Aštrųjį ryšulio galą įkiškite į dėžę ir lipnia juosta pritvirtinkite. Taip išvengsite įrankių pametimo ir galimo kitų daiktų apgadinimo, žmonių sužeidimo.

Veidrodžiai ir paveikslai su stiklais turėtų būti apklijuoti lipnia juosta kryžminiu būdu, taip sumažinama galima vibracija ir apsaugoma nuo dužimo. Prieš kraunant į dėžę, šiuos daiktus apvyniokite storu popieriaus sluoksniu, statykite ant jų kraštų ir neguldykite horizontaliai.

Nuimkite lempų gaubtus ir supakuokite į dėžes. Tuščias ertmes dėžėje užpildykite glamžytu popieriumi. Jei reikia, stiklinius gaubtus, stiklines dalis galima perskirti popieriaus pertvaromis. Indus patartina įvynioti į švarų pakavimo popierių ir sudėti į dėžes. Negailėkite popieriaus.

Dviračius ir vaikų vežimėlius sulankstykite juos taip, kad užimtų kaip įmanoma mažiau vietos. Uždenkite arba nuvalykite ratus, grandines ir pedalus. Taip neištepsite kitų daiktų.

Knygoms naudokite mažas dėžes. Knygas guldykite nugarėles kaitaliodami su atverčiama dalimi. Pakuodami vertingas knygas tarp jų galite dėti popieriaus sluoksnį. Jei knygas pakuojate į didesnę dėžę, kurios pilnos galite nepakelti, knygomis užpildykite dalį dėžės, o į likusią dalį talpinkite lengvesnius daiktus (pvz., CD). Statulėles ir kitus suvenyrus patartumėme supakuoti į burbulinį pakavimo popierių. Jei tai neįmanoma, suvyniokite į popierių ir kraudami į dėžes gerai užkamšykite tuščias ertmes.

Kartais, pasitelkus išmonę ir pritaikius pagal matmenis tinkančią tarą, galima saugiai ir paprastai transportuoti ir trapius daiktus. Pvz., vinilinių plokštelių kolekciją galima pervežti supakavus į kieto rudo popieriaus pirkinių maišelius su rankenomis (pvz., IKI, IKEA, etc.).

Sunkūs daiktai (pvz., skalbyklės, sofos, rašomieji stalai, knygų dėžės ar kt.) turėtų būti apačioje, o lengvesni ir dūžtantys daiktai turėtų būti viršuje.
Jei naujas butas ar namas nėra pakankamai erdvus, tada geriau baldus sukraukite sunkvežimio gale, kad pirmiausiai juos galėtumėte sustatyti į vietas, o jau po to sunešti dėžes ir ryšulius.
Negailėkite minkštos medžiagos ar kartono perdengdami dūžtančius daiktus ir baldus.

Eksportuodami antikvarinius daiktus (religines ikonas, tapybos kūrinius ir  t. t.), meno kūrinius (aliejiniais dažais tapytus paveikslus, akvareles, pasteles, nuotraukas, graviūras, siuvinėtus daiktus, papuošalus, plakatus ir t. t.), muzikos instrumentus, knygas, interjero daiktus (kilimus, baldus ir kt.), senesnius negu 50 metų, privalote gauti Kultūros ministerijos leidimą išvežti juos į užsienį.

Susitarkite dėl kraustymo transporto iš anksto ir prieš didžiąją dieną įsitikinkite, kad nekils jokių nesklandumų.

Perkraustymo paslaugos tampa vis populiaresnės mūsų šalyje. Galvojama, kad šį darbą galima nesunkiai atlikti patiems. Persikrausčius keletą kartų, įgyjama patirties, kaip padaryti procesą greitesnį ir patogesnį, bet profesionalai šį darbą atlieka daug sparčiau ir efektyviau, kalbant apie laiko ir kaštų ekonomiją.

Kreiptis į profesionalus verta dėl šių priežasčių:

Jeigu ketinate kraustytis iš vienos šalies į kitą, turėtumėte žinoti, jog specializuotos kraustymo įmonės Jums gali pasiūlyti kraustymą „nuo durų iki durų“ arba kraustymą „nuo durų iki uosto“.

Kraustymasis „nuo durų iki durų“ – specializuotos kraustymo įmonės ne tik apžiūrės, supakuos ir transportuos Jūsų daiktus į reikiamą vietą, bet ir iškraus, išpakuos ir išveš panaudotas pakavimo medžiagas.

Kraustymas „nuo durų iki uosto“- kai specializuotos kraustymo įmonės teikia tik dalines kraustymo paslaugas. Tai reiškia, jog įmonės darbuotojai, supakavę Jūsų daiktus, juos transportuos tik iki artimiausio to kontinento uosto. Įmonė, apsiėmusi Jus perkraustyti, suteiks visas įmanomas paslaugas tame kontinente, kuriame yra įsikūrusi pati ar veikia jos filialai, ir sudarys Jūsų daiktams palankias sąlygas saugiai pasiekti kontinentą, į kurį kraustotės. Tolesnės turto transportavimo procedūros paliekamos kraustymo paslaugos užsakovo kompetencijai.

Taigi prieš kraustymąsi sudėkite pliusus ir minusus, atsižvelgiant į laiką ir lėšas ir patogumą, ar samdyti profesionalų komandą, ar organizuosite darbus pats.

PRIEŠ atvykstant darbuotojams, Jūs turite nuspręsti, kuriuos daiktus vešitės, o kurie liks dabartinėje gyvenamojoje vietoje. Būkite pasiruošę parodyti viską, ką turite savo namuose – nuo spintų iki stalčių, kad mes galėtume kuo tiksliau nustatyti Jūsų vežamų daiktų kiekį. Daiktų apžiūra gali užtrukti iki 2 valandų, tai priklauso nuo pervežamų daiktų kiekio ir jų dydžio.

Jei draudimo formalumus tvarkys specializuota kraustymo įmonė, ji Jums padės užpildyti draudimo formą ir įkainoti kai kuriuos daiktus. Įmonė atidžiai supakuos ir pakraus Jūsų daiktus, naudosis saugiausiu transportavimo būdu. Vis dėlto, net ir laikantis visų saugaus pervežimo reikalavimų, kartais gali nutikti nenumatytų dalykų, todėl visada pravartu apsidrausti. Be to, prieš galutinai atsiskaitant su kraustymo kompanija, ne pro šalį būtų pasitikrinti visus dūžtančius ar galinčius kitaip nuo smūgių nukentėti daiktus. Priešingu atveju, gali būti problematiška nustatyti, kada ir kaip sugadintas daiktas ir įrodyti patį sugadinimo faktą.

Būtų mandagu išsikraustant iššluoti susikaupusias dulkes, išsiurbliuoti kambarius ir palikti būstą švarų. Naujiesiems gyventojams bus malonu pradėti ruoštis įkurtuvėms švarioje patalpoje, o jūs besitvarkydami įsitikinsite, kad nieko nepalikote.

Apeiti visus kambarius ir įsitikinti, kad niekas nepalikta- šeimininkų asmeninė atsakomybė, nes jų daiktai svarbiausi yra jiems patiems.
Kai įsitikinote, kad niekas nepalikta, laikas uždaryti duris ir judėti naujo gyvenimo link.

Parengė R. Š.

Daugiau informacijos apie kraustymo paslaugas galite rasti čia: www.kraustytis.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *